23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Najwspanialsze święto! Co można podarować czytelnikom z tej okazji? Oczywiście książki albo róże. 
Tego dnia możemy obdarować czytelników książkami pozyskanymi z darów lub zakupić pęczek róż i rozdawać po jednej. Czytelnicy są niezwykle zdziwieni, jak otrzymują różę w bibliotece - ale to zaskoczenie jest niezwykle cenne dla nas bibliotekarzy:) 

Skąd wywodzi się święto? 

23 kwietnia to dzień patrona Katalonii – Świętego Jerzego. Zgodnie z wiekową tradycją, tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi różami, jako symbol krwi smoka pokonanego przez św. Jerzego. Kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Tego dnia katalońskie ulice wypełniają się stoiskami z książkami i różami. To prawdziwe święto literatury!

W 1926 roku Vicente Clavel i Andrés, pisarz i dyrektor wydawnictwa Cervantes, zaproponował Oficjalnej Izbie Książki z Barcelony oraz Stowarzyszeniu Wydawców i Księgarzy utworzenie święta Dzień Książki.

Dzień Książki w Hiszpanii jest obchodzony od 1930, od 1964 roku w innych krajach hiszpańskojęzycznych. Święto ustanowiono w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrona własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce święto obchodzone jest od 2008 roku.

23 kwietnia to również ważna data dla literatury światowej. Tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. To również rocznica urodzin lub śmierci innych pisarzy: Vladimira Nabokova, Josepa Pla czy Manuela Mejía Vallejo.





Komentarze